FAQ

 • 08/02/2019 0 Komentarze
  Coolmax – budowa i skład tkaniny

  Coolmax to wysokiej jakości dzianina sportowa, która wykorzystywana jest najczęściej do produkcji elastycznej odzieży dla osób aktywnych. Oferuje nie tylko doskonałą wentylację, ale także regulację temperatury i odprowadzanie wilgoci. Jest to tkanina poliestrowa, która została opracowana przez koncern DuPont. Dzianina do fitnessu Coolmax świetnie sprawdza się w lecie, gdyż utrzymuje skórę w suchości i dzięki temu chłodzi organizm. Niestety, nie oferuje izolacji cieplnej, dlatego zimą lepszym wyborem będzie m.in. wełna Merino.

   

  Jak skonstruowany jest Coolmax

  Skoro mowa na temat innowacyjnych rozwiązań, warto wspomnieć o tym, że coraz nowsze dzianiny oferują nie tylko lepszą wydajność, ale także wytrzymałość. Coolmax jest znacznie mocniejszy niż jego poprzednicy (np. Rhovyl). Dzięki temu użytkownicy mogą liczyć na mniejszą ścieralność (zwłaszcza przy gęstszym splocie) i odorność na promieniowanie UV. Oznacza to, że w razie długotrwałego kontaktu ze słońcem, nie trzeba obawiać się utraty koloru, właściwości i wydzielania nieprzyjemnego zapachu. Coolmax oferowany jest w dwóch wariantach. O splocie gęstym (czyt. Jersey) i splocie rzadkim (czyt. Mesh). Wspominaliśmy o tym, że pierwsza grupa jest mocniejsza, dlatego stosowana jest w produktach dla bardziej wymagających użytkowników, którzy konfrontują swoje siły z większym tarciem i ryzykiem przeciążeń mechanicznych. Mesh wybierany jest dla asortymentu lekkiego i przewiewnego. Coolmax ma w swoim przekroju cztery lub sześć okręgi, między którymi zostały umieszczone przewężenia.

  Dowiedz się więcej
 • 28/09/2018 0 Komentarze
  Sztuki walki – najlepszy materiał odzieży

  Uprawiając karate, należy założyć kimono. Wybierając się na zajęcia judo, będzie potrzebna judoka, natomiast na zajęcia MMA, przydatny jest rashguard. Każda dyscyplina sportowa wymaga zastosowania innego materiału, kroju i zaawansowania, więc warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę podczas wyboru. Jedną z obecnie najpopularniejszych dziani w ostatnim czasie, jest funkcjonalna i niezwykle wygodna wełna Merino, która charakteryzuje się właściwościami antybakteryjnymi, elastycznością i wytrzymałością. Jednak, czy nadaje się ona do wszystkich dyscyplin sportowych?

   

  Producenci dzianin z ofertą dla zawodników nowoczesnych i dbających o tradycję

  Judoka charakteryzuje się sztywnym materiałem i klasycznym tradycyjnym krojem, który wykorzystywany jest od wielu pokoleń. Chociaż kiedyś materiał był w pełni naturalny, dziś w składzie wielu modeli, można zauważyć przewagę poliestru. Czy jest to dobry wybór? Dla amatorów powinien wystarczyć, by obniżyć koszty zakupu. Na bardziej zaawansowanym poziomie, potrzebne są lepsze produkty. Wełna Merino rzadko jest spotykana w sztukach walki i nie ważne, czy chodzi o rashguardy, czy kimona. Producenci zazwyczaj wybierają syntetyczne zamienniki, które są po prostu bardziej popularne. Biorąc jednak pod uwagę, że wełna Merino podbija dynamicznie rynek ubrań termoaktywnych, odzieży dla biegaczy i wyposażenia wysokogórskiego, to kwestią czasu jest pojawienie się tego materiału w funkcjonalnych elementach garderoby fighterów.

  Dowiedz się więcej
 • 25/09/2018 0 Komentarze
  Koszulka termoaktywna czy Rashguard? Jakie są różnice?

  Postawienie obok siebie koszulek termoaktywnych i rashguardów, często bywa mylące dla osoby niezwiązanej ze sportami, które wykorzystują tego typu wyposażenie i akcesoria do maksymalizacji wyników. Rashguardy w pewnym sensie można nazwać ulepszoną koszulką termoaktywną, która skierowana jest głównie dla zawodników sportów kontaktowych. Dzianina musi być przede wszystkim antybakteryjna, elastyczna, lekka, wytrzymała i doskonale odprowadzać wilgoć – to brzmi jak opis takich materiałów, m.in. jak wełna Merino.

   

  Funkcjonalna dzianina, czyli koszulki termoaktywne kontra rashguard

  Odprowadzenie wilgoci od ciała, to główna funkcja obydwu koszulek. Powinny być one napięte na ciele, by równomiernie odbierały od organizmu pot, rozprowadzając go po jak największej powierzchni, umożliwiając jego parowanie. Rashguardy jednak wykorzystywane są przez bardziej dynamicznych sportowców, więc takie szczegóły jak szwy, mają w ich wypadku ogromne znaczenie – producenci odzieży muszą stosować płaskie metody szycia typu flatlock, by nie powodowały one bolesnych otarć.  Koszulki termoaktywne nie muszą dysponować systemami kompresji, ponieważ w ich przypadku nie jest to tak istotne, natomiast jeśli dochodzi do bliskiego kontaktu z innym zawodnikiem, brak luźnych elementów odzieży ma ogromne znaczenie dla wygody. Producenci dzianin mają w przypadku rashguardów trudną misję, ponieważ ich produkty muszą charakteryzować się właściwościami bakteriobójczymi na zaskakująco wysokim poziomie – kontakt z brudną matą, akcesoriami, potem innych osób, a czasem nawet krwią to naprawdę trudne warunki dla odzieży.

  Dowiedz się więcej
 • 14/09/2018 0 Komentarze
  Rashguard rozwiązaniem na treningi? Różne firmy, wiele dzianin

  Rashguard może zostać pomylony z koszulką termoaktywną – zwłaszcza jeśli ktoś nie interesuję się branżą sportową i akcesoriami, których zadaniem jest maksymalizowanie wyników zawodnika. Każda firma szuka najbardziej zaawansowanych technologicznie systemów, które mogą wykorzystać w swoich produktach, więc producenci dzianin muszą stawić czoło najbardziej wymagającej grupie klientów – sportowcy w końcu potrzebują wyposażenia, które pozwoli im wejść na wyższy poziom. Chcemy przedstawić Państwu, do jakich dyscyplin najczęściej wykorzystane są rashguardy i co spowodowało ich popularność.

   

  Zaawansowana dzianina i profesjonalne wykonanie

  Nie można niezauważyć, że rashguardy należą raczej do odzieży elastycznej i przylegającej do ciała. Muszą więc posiadać wygodne szwy typu flatlock, które charakteryzują się płaską konstrukcją. Jest to przede wszystkim odzież funkcjonalna, która musi nie tylko charakteryzować się dobrym odprowadzaniem wilgoci, elastycznością i wytrzymałością, powinna być również lekka i dysponować systemem kompresji – dzięki której będzie stale przylegać do ciała, wspomagając pracę mięśni. Dzianina musi wytrzymać obciążenia, które zazwyczaj generowane są przez walczących zawodników, ponieważ rashguardy najchętniej wykorzystywane są przez miłośników sztuk walk. Należy zaznaczyć, że słowo rashguard oznacza ochronę przed wysypką, więc materiały bakteriobójcze (np. wełna Merino), są mile widziane w sportach kontaktowych, gdzie zawodnik cały czas znajduje się blisko maty, potu innej osoby i bakterii.

  Dowiedz się więcej
 • 07/09/2018 0 Komentarze
  Leginsy sportowe i wytrzymałość nadruków

  Weryfikując oferty firm zajmujących się produkcją odzieży sportowej, można zauważyć pewną zależność, która odróżnia ją od elementów garderoby wykorzystywanej na co dzień. Mowa na temat nadruków oznajmujących w charakterystyczny dla siebie sposób, że jest to model dedykowany zawodnikom zajmujących się treningiem fizycznym. Doskonałym przykładem są rashguard i leginsy, których nadruk jest o wiele bardziej funkcjonalny, niż może się to wydawać. Warto zwrócić uwagę na to, jaka dzianina została wykorzystana, metoda nadruku i jaki posiada kolor, by produkt cieszył się długą żywotnością i niezawodnością.

   

  Producenci dzianin i odzieży sportowej – po co stosują nadruki?

  Prześwitywanie odzieży sportowej to bardzo poważny problem, z którym większość producentów musi walczyć. Chcą oni zawsze oferować swoim klientom maksymalnie elastyczny i lekki produkt, lecz dzianina niskiej jakości, podczas przysiadu z pewnością odsłoni bieliznę. Gruby materiał nie zaoferuje komfortu treningu, ponieważ nie będzie odprowadzać szybko wody i dostarczać odpowiedniej ilości powietrza. Nadruki pozwalają w pewien sposób zasłonić lub odwrócić uwagę od chwilowego prześwitu, więc poprawiają one komfort psychiczny zawodnika, który nie musi rezygnować z lekkiego i dobrze odprowadzającego materiału. Nadruk musi być dobrej jakości o wysokiej elastyczności, tak samo, jak wykorzystywana dzianina, ponieważ jeśli ulegnie rozciągnięciu, przestanie wyglądać estetycznie. Pełni on również rolę maskowania potliwości w miejscach, które bywają krępujące dla zawodników, więc jeśli szykuje się ciężki trening, warto zadbać o swój komfort psychiczny.

  Dowiedz się więcej
 • 31/08/2018 0 Komentarze
  Istota skarpet w sporcie – materiał w pogotowiu

  Niezależnie od tego, czy gramy w koszykówkę, piłkę nożną, siatkową, biegamy, czy pasjonujemy się kolarstwem, będziemy potrzebować skarpet. Jest to element towarzyszący wszystkim dyscyplinom sportowym, w których wymagane jest specjalistyczne obuwie (może z wyjątkiem sportów wodnych, gdzie to obuwie stanowi podstawę). Istota dzianiny w tym wypadku jest ogromna, ponieważ zapewnienie odpowiedniej wentylacji stopom to gwarancja maksymalizacji wyników i komfortu – co przełoży się również na skupienie i brak ewentualnych kontuzji.

   

  Wentylacja i utrzymanie odpowiedniej temperatury

  Stosowanie syntetycznych materiałów, może gwarantuje brak ucisku i dostosowanie się do kształtu stopy, jednak wiele produktów oferuje bardzo słabą wentylację, przez co temperatura sięgała wartości powodujących dyskomfort. Producenci dzianin posiadają obecnie dużo większe możliwości, dzięki którym mogą mieszać i łączyć ze sobą dzianiny syntetyczne i naturalne, gwarantując klientom elastyczność i wygodę, połączoną z przewiewnością. Należy zwrócić również uwagę na grubość, delikatność i miękkość materiału – zwłaszcza w przypadku biegaczy, którzy cały czas trenują na twardych nawierzchniach i muszą ratować swoje stawy, ścięgna i stopy. Dla osób, którzy biegają odległości półmaratonów, nawet pozornie niewielka amortyzacja jest odczuwalna.

  Ciekawostką jest fakt, że wełna Merino stanowi jedną z najpopularniejszych dzianin, które są wykorzystywane przy produkcji skarpetek dla sportowców.

  Dowiedz się więcej
 • 24/08/2018 0 Komentarze
  Spodnie do jogi – czuj się komfortowo

  Joga kojarzy się większości osobom z rozciąganiem i zaawansowanymi technikami stretchingu. Jest to jednak aktywność fizyczna połączona z medytacją, czyli równowaga między umysłem i ciałem. Do pierwszych zajęć jogi nie trzeba się szczególnie przygotowywać, jednak warto pamiętać o tym, że wyposażenie jest w stanie poprawić komfort treningu i zajęć, natomiast specjalne spodnie i koszulka są zazwyczaj wykonane ze specjalnej dzianiny.

   

  Elastyczność i brak ograniczeń ruchowych – przepis na komfort

  Jeśli ktokolwiek myśli, że joga to przyjemna aktywność, która nie wymaga dużego wysiłku od osób obecnych na zajęciach, to prawdopodobnie zna ją jedynie z fotografii i filmów instruktażowych. Początkowo należy nastawić się na walkę o odpowiednie wzorce ruchowe, którą będziemy toczyć sami ze sobą. Na co więc zwrócić uwagę, przy wyborze odpowiednich legginsów sportowych i koszulki? Odpowiedź jest prosta – najważniejsza jest dzianina, która odpowiada za komfort i odprowadzanie wilgoci. Jest to niezwykle istotna kwestia, ponieważ podczas niektórych pozycji (np. psa), może pojawić się problem z prześwitywaniem i uwidacznianiem plam potu. Producenci dzianin nie mają prostego zadania, jednak łącząc ze sobą zaawansowane technologie, materiały syntetyczne i naturalne, można osiągnąć naprawdę ciekawy produkt finalny, który spełni oczekiwania wszystkich, nawet najbardziej wymagających klientów. Joga powinna być przede wszystkim relaksem dla duszy, umysłu i ciała, więc zadbaj o to, by nic cię nie ograniczało.

  Dowiedz się więcej
 • 17/08/2018 0 Komentarze
  Chłodny klimat i codzienne użytkowanie wełny merynosów

  Mieszkańcy Skandynawii, Kanady i innych miejsc, w których klimat nie rozpieszcza wysokimi temperaturami oraz dużą ilością słońca, powinni być przyzwyczajeni do panujących warunków. Problem może pojawić się z turystami, którzy dane miejsce odwiedzają raz na jakiś czas i nie wiedzą do końca czego się spodziewać oraz jakie wyposażenie ze sobą zabrać. Na szczęście producenci dzianin zadbali o miłośników mroźnego klimatu, oferując m.in. odzież z takiego materiału jak wełna Merino, która pozyskiwana jest od merynosów. Odpowiedzmy sobie na pytanie, czego można od niej oczekiwać.

   

  Wełna merynosów – doskonały wybór dla każdego

  Klasyczne wełniane swetry, mogą kojarzyć się z grubym, ciężkim i drapiącym materiałem, który jest w stanie powodować dyskomfort. Przyzwyczajenie się do takich produktów może kosztować naprawdę dużo wysiłku od użytkowników. Wełna Merino to dzianina, która nie tylko oferuje lepsze parametry pod względem wytrzymałości i zastosowań, ale również klienci mogą być pewni pozbycia się nieprzyjemnych wrażeń, związanych z podrażnieniami skóry. Jest to przede wszystkim ekologiczny materiał, pozyskiwany z merynosów – rasy owiec, wywodzących się z Azji. Dzięki zastosowaniu zaawansowanych technologii, odzież wygląda normalnie i lekko, przypominając klasyczne produkty bawełniane – chociaż jest ona dużo lepsza. Cena odzieży może wydawać się wyższa, należy brać pod uwagę, że jest to produkt naturalny i przede wszystkim funkcjonalny – wełna Merino jest wykorzystywana również do produkcji odzieży dla sportowców i miłośników wspinaczki wysokogórskiej.

  Dowiedz się więcej
 • 09/08/2018 0 Komentarze
  Wełna merino i jej zastosowanie w sportach wysokogórskich

  Wyprawy wysokogórskie to wspaniała przygoda, która pozwala zdobyć niezwykłe doświadczenie, poznać wyjątkowych ludzi i zobaczyć wyjątkowe miejsca, które dla większości osób, będą dostępne jedynie na zdjęciach i widokówkach. Każda wycieczka w tak trudny teren wymaga jednak odpowiedniego przeszkolenia i zakupu wyposażenia, które pozwoli na bezpieczne i komfortowe zdobywanie szczytów. Producenci dzianin nie osiadają na laurach i stale szukają rozwiązań, dzięki którym wspinaczka wysokogórska, będzie czystą przyjemnością. Dziś chcemy przedstawić wam jeden z materiałów, który podbija rynek miłośników gór…

   

  Wełna merino – jakość, ciepło, niezawodność

  Sukces rodzi się bólach… Tak mówią najważniejsze osobistości na świecie, którym udało się zdobyć wiele szczytów – niezależnie, czy chodzi o biznes, własne umiejętności, czy należą do grupy zdobywców najtrudniejszych szlaków górskich. Można jednak ten ból zminimalizować, stosując profesjonalne wyposażenie i odzież, która dostosowana jest do takich warunków. Świetnym przykładem jest m.in. wełna merino, która nie tylko charakteryzuje się termoizolacją na wybitnym poziomie, ale również doskonale odprowadza wilgoć, jest elastyczna, ognioodporna (może nie w skali odzieży ochronnej, jednak przepalenie jej iskrą z ogniska, jest niezwykle trudne) i wytrzymałością. Wełna merino jest wykorzystywana do produkcji wszystkich elementów garderoby, więc w sklepach można spotkać zarówno standardowe koszulki, bluzy, kurtki oraz swetry z jej domieszką, jak i bieliznę, podkoszulki lub skarpetki, które będą stanowić świetne uzupełnienie.

  Dowiedz się więcej
 • 03/08/2018 0 Komentarze
  Legginsy zwykłe kontra fitness – znaczenie różnic

  Wchodząc na salę treningową, powinniśmy być maksymalnie skupieni na swoim wysiłku – pozostawiając tym samym problemy dnia codziennego w szatni. Jest to świetny sposób na aktywny wypoczynek, lecz trzeba pamiętać o tym, by zabrać ze sobą niezbędne wyposażenie, które pozwoli na komfortowe wykonywanie ćwiczeń. Legginsy sportowe nie bez przyczyny różnią się wykonaniem i materiałem, w końcu dzianina musi znosić dużo większe obciążenia i charakteryzować się odpornością na uszkodzenia mechaniczne.

   

  Grubość i rodzaj dzianiny – komfort i wygoda

  Osoby niezwiązane z wysiłkiem siłowym, często pytają, po co zawodnikom płci męskiej legginsy w czasie treningu. Można jednak spotkać się z ćwiczeniami, które są nie tylko niewygodne, gdy wykonywane są m.in. w krótkich spodenkach lub luźnych dresach bawełnianych – świetnym przykładem jest martwy ciąg, ponieważ podnosząc sztangę blisko nóg, stale będziemy zahaczać o materiał, blokując tym samym możliwość pełnego wyprostu. Legginsy wykonane z grubej dzianiny, przylegają mocno do skóry i dzięki swojej elastyczności, nie prześwitują – gwarantując pewność, że nie musimy obawiać się sytuacji, w której każdy zobaczy naszą bieliznę. Kolejnym aspektem jest odprowadzanie wilgoci, ponieważ wzmożony wysiłek powoduje nadmierną potliwość. Zadaniem legginsów jest odprowadzić wodę od ciała, rozprowadzając ją po maksymalnie dużej przestrzeni odzieży – w ten sposób szybciej ona wyschnie i nie będziemy odczuwać dyskomfortu, spowodowanego przyklejaniem się spodni do nóg.

  Dowiedz się więcej
 • 27/07/2018 0 Komentarze
  Co zrobić, gdy zwykły dres już nam nie wystarczy?

  Jeśli na trening wchodzi osoba, posiadająca na sobie zwykły bawełniany dres i t-shirt bez wyposażenia i odzieży, które dostosowane są do danej dyscypliny sportowej, to niemal od razu wiadomo, że jest ona początkująca i dopiero zaczyna stawiać swoje pierwsze kroki. Osoby bardziej zaawansowane potrzebują sprzętu, który nie będzie ograniczał ich ruchu w czasie dynamicznych zwrotów akcji – m.in. dlatego zawodnicy często posiadają na sobie elastyczne koszulki i spodenki z materiałów syntetycznych.

   

  Dzianina syntetyczna – higiena i wygoda

  Naturalne materiały (np. bawełna) doskonale chłoną wilgoć, jednak niezwykle wolno schną, więc pot, który ma na celu ochłodę organizmu w czasie nadmiernej aktywności fizycznej, powoduje przyklejenie się koszulki do ciała – nie jest to wygodne, komfortowe i higieniczne. W przypadku sportów kontaktowych jest to niezwykle duży problem, ponieważ nikt nie chce znaleźć się na macie treningowej z kolegą, który jest cały spocony. Producenci dzianin jednak znaleźli kilka ciekawych rozwiązań, pozwalających na swobodne i czyste sparingi. Co więc należy zrobić, gdy zwykły bawełniany dres już nie wystarczy? Najlepszym wyborem jest zakup specjalnej odzieży treningowej, która wykonana jest z dzianiny syntetycznej, dostosowanej do sportu pod względem wytrzymałości (niektóre charakteryzują się 3-krotnie większą odpornością na uszkodzenia mechaniczne od naturalnych materiałów), lekkości, elastyczności i odprowadzania potu. Taki strój z pewnością sprawi, że wymagające treningi staną się dużo przyjemniejsze.

  Dowiedz się więcej
 • 27/07/2018 0 Komentarze
  Dlaczego warto wybierać zaawansowana odzież sportowa?

  Odwiedzając sklepy sportowe, wystarczy podejść do półki z odzieżą, by zauważyć niemal identyczne produkty, które posiadają zupełnie inną cenę. Pozornie może różnić je jedynie logo, które znajduje się na metce i w widocznym miejscu produktu. Skąd więc bierze się ta różnica cenowa? Czy nie warto przepłacać za markową i zaawansowaną odzież sportową? Dla osób, które nie mają pojęcia na temat takich elementów jak dzianina, chcemy wyjaśnić istotę wysokiej jakości materiału i różnicę między nim i tanim zamiennikiem.

   

  Poliester to nie wełna Merino

  Odzież sportowa dzieli się na kilka kategorii, w zależności od tego, z jakich materiałów została ona wykonana. Możemy podzielić ją m.in. na:

  • bawełnianą (t-shirty, bluzy i spodnie),
  • poliestrową (bluzy i dresy),
  • elastyczną (koszulki, bielizna i legginsy).

  Jest to najprostsze porównanie, które zna każdy, kto odwiedza sklepy sportowe. Czym różnią się profesjonalne dresy sportowe, mieszczące się w granicy cenowej na poziomie 200 złotych od tych, które kosztują zaledwie 50 złotych? Żeby się o tym przekonać, wystarczy wykonać niski i poprawny przysiad. Podczas wykorzystania pierwszego produktu, nic nie będzie prześwitywać i można czuć się komfortowo, natomiast przy tańszym produkcie istnieje ryzyko, że każdy na siłowni pozna obecny krój bielizny. Świadczy to również o wytrzymałości produktu, ponieważ cienka dzianina, niestety może nie wytrzymać napięcia i po prostu pęknąć – gdzie przy ćwiczeniach kontaktowych, tanie legginsy mogą ulec zniszczeniu po pierwszym treningu.

  Dowiedz się więcej
 • 20/07/2018 0 Komentarze
  Czym charakteryzują się dzianiny sportowe?

  Wchodząc na trening lub stając na linii startów w czasie zawodów, nie wolno zastanawiać się nad tym, czy nie pojawi się dyskomfort lub blokady ruchowe, z powodu niskiej jakości stroju. Producenci dzianin sportowych i odzieży służącej dla określonych dyscyplin sportowych, muszą zapewnić wszystkie najwyższe parametry zawodnikom, gdyż nawet od nich może zależeć finalny wynik. Warto wiedzieć jakie parametry powinna posiadać dzianina legginsów, spodenek lub koszulki, by były one satysfakcjonujące.

   

  Wentylacja i elastyczność to nie wszystko, chociaż są niezwykle istotne

  Bieg lub wielogodzinna jazda na rowerze w dni, gdy temperatura powietrza wskazuje powyżej 20 stopni Celsjusza, nie należy do najprzyjemniejszych – zwłaszcza jeśli wybrana odzież, nie oferuje wentylacji na odpowiednim poziomie. Przepływ powietrza jest tak samo ważny jak elastyczność, dzięki której nie dojdzie do blokad ruchowych (np. jak próba podniesienia nogi na wysokość głowy w jeansach). Dzianina sportowa powinna odprowadzać również wilgoć i szybko schnąć, ponieważ trening w ubraniach, które przyklejają się do ciała i cały czas są mokre, nie należy do najprzyjemniejszych – żeby się o tym przekonać, wystarczy założyć bawełnianą koszulkę i iść biegać. Materiał musi być również delikatny, ponieważ biorąc pod uwagę, że jest przylegający do ciała i cały czas jest w ruchu, może powodować otarcia w wielu newralgicznych miejscach. Tak przygotowana dzianina, doskonale nadaje się do użytku przez sportowców, oferując im komfortowe treningi i starty.

  Dowiedz się więcej
 • 20/07/2018 0 Komentarze
  Hokej – wytrzymały materiał to podstawa

  Zakładając łyżwy, ochraniacze i kaski, zawodnicy wchodzący na boisko, nie myślą o wytrzymałości materiału swoich strojów. Zależy im jedynie na wygranej meczu, zdobyciu jak największej ilości punktów i niezłapaniu kontuzji, która w przypadku hokeja jest niestety bardzo prawdopodobna. Biorąc pod uwagę, że hokej jest niezwykle kontaktową dyscypliną sportową, która w pewnych momentach może stawać się nawet brutalna, dzianina, z której przygotowane są stroje zawodników, jest ogromnym wyzwaniem dla producentów odzieży.

   

  Dostosowanie dzianiny do wymagań

  Uderzenie w innego zawodnika, zazwyczaj skutkuje kontaktem i ślizgiem po twardej nawierzchni, do tego należy dodać również niską temperaturę, szybkość gry, ochraniacze i dużą ilość potu, który spowodowany jest połączeniem wysiłku fizycznego i adrenaliny. Producenci dzianin, stale muszą szukać nowych rozwiązań, które zaspokoją oczekiwania zawodników!

   

  Stroje hokejowe są niezwykle charakterystyczne i różnią się wieloma elementami od odzieży do koszykówki i piłki nożnej, cieszącymi się dużo większą popularnością w Polsce. Łączy je jednak fakt, że są one kolorowo zdobione, by rozpoznawanie drużyny w czasie dynamicznych akcji było bezproblemowe. Warto także wyróżnić wielkość koszulek i spodenek hokejowych, które są luźne nie bez powodu – muszą w końcu pomieścić ciężkich i dużych zawodników, którzy są zabezpieczeni wieloma ochraniaczami na całym ciele. Kontakt z przeciwną drużyną to nie jedyne zagrożenie, ponieważ przyjęcie uderzenia krążka hokejowego, może skończyć się poważną kontuzją.

  Dowiedz się więcej
 • 13/07/2018 0 Komentarze
  Technologia odzieży sportowej, czyli coraz większe możliwości

  Czasy, w których odzieżą sportową były klasyczne bawełniane t-shitry i krótkie spodenki z gumą w pasie, już dawno minęły. Zaledwie w ciągu kilkunastu lat, zaawansowanie technologiczne produkcji odzieży zostało tak szybko rozwinięte, że obecnie dysponujemy możliwościami, o których jeszcze niedawno mogliśmy tylko marzyć. Coolmax, Tactel, wełna Merino to tylko nieliczne materiały i włókna, które wykorzystywane są w dzisiejszych produktach firm, celujących w odzież sportową. Warto zastanowić się nad tym, czym charakteryzują się tego typu produkty?

   

  Higiena i komfort użytkowania

  Słysząc o takich materiałach jak wełna, większość osób wyobraża sobie grube, ciepłe i niezwykle drapiące swetry – wełna Merino to produkt, który pozyskiwany jest od merynosów. Nie tylko jest ona antybakteryjna i antyalergiczna, ale również charakteryzuje się doskonałą termoizolacją, odprowadzaniem wilgoci i lekkością.Coolmax jest przeznaczony na dzianiny, z których produkowana jest bielizna termoaktywna i sportowa, ponieważ cechuje go doskonała zdolność przenoszenia wilgoci, dzięki czemu pot rozprowadzany jest z jednego punktu na większą powierzchnię i paruje o wiele szybciej, pozostawiając skórę suchą.

   

  Tactel natomiast jest przędzą nylonową, która jest w stanie wyschnąć 8 razy szybciej, niż innego rodzaju naturalne materiały, może pochwalić się 3 razy większą wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne i lekkością (zwiększoną o 20% w stosunku do innych dzianin, które znajdują się w tej samej klasie). Do dyspozycji wymagających klientów, jest jeszcze wiele innych propozycji. Zapraszamy serdecznie do zapoznania się z nimi na naszej stronie.

  Dowiedz się więcej
 • 13/07/2018 0 Komentarze
  Skąd pochodzi wełna Merino?

  Słysząc wełna, przed oczami większości osób są owce, które oferują niezwykle ciepły, aczkolwiek drapiący materiał na szaliki i swetry – dopiero od niedawna, merynosy (rasa owiec wywodzących się z Azji) zyskują coraz większą popularność na świecie. Ich runo charakteryzuje się wyjątkowymi właściwościami, które wykorzystywane są do produkcji najlepszej odzieży sportowej – producenci dzianin sportowych, znaleźli rozwiązanie uniwersalne, które oferuje komfort, wygodę i maksymalizowanie wyników z pomocą ubrań! Mowa o takich produktach jak Wełna Merino.

   

  Dlaczego dopiero teraz?

  Szukając informacji na temat merynosów, można znaleźć wzmianki, że producenci dzianin wykorzystują ich materiał od setek lat – warto więc zastanowić się, czemu dopiero teraz są one tak szeroko wykorzystywane i popularne przy produkcji zaawansowanej odzieży. Technologia obróbki dzianin zmieniła się niezwykle dynamicznie, pozwalając w ciągu kilku lat na bardziej zaawansowane metody. Dotychczas do produkcji elastycznej odzieży sportowej, wykorzystywano dzianiny syntetyczne, które w tym momencie oferują gorsze parametry techniczne. Zmiany w odzieży sportowej od lat 70-tych, można zobrazować w bardzo prosty sposób, ponieważ na początku była bawełna (naturalny produkt roślinny), później królował poliester, lycra i elastan, natomiast teraz do gry powracają materiały naturalnego pochodzenia. Warto wspomnieć dodatkowo o tym, że wełna Merino jest materiałem ekologicznym, biodegradowalnym i nie posiada negatywnego wpływu na środowisko.

  Dowiedz się więcej
 • 11/07/2018 0 Komentarze
  Czym jest Tactel? Kilka słów wytłumaczenia

  Kto by pomyślał jeszcze kilkanaście lat temu, że zaawansowanie odzieży sportowej zacznie się tak intensywnie rozwijać. Tactel to syntetyczna przędza nylonowa, cechująca się dużo lepszymi właściwościami od klasycznej bawełny i innych materiałów naturalnych.

  Czym powinny charakteryzować się dzianiny sportowe? Czy Tactel spełni oczekiwania najbardziej wymagającej grupy klientów? Czym zaskoczą firmy odzieżowe w nowych sezonach, oferując asortyment z takich materiałów? Warto zastanowić się nad tym, jeszcze przed finalnym wyborem!


  Higiena, wytrzymałość i przyjemność użytkowania

  Każda dzianina syntetyczna, w dalszym ciągu budzi kontrowersje wśród dużej grupy osób. Muszą oni jednak zgodzić się z tym, że klasyczne koszulki bawełniane, nie nadają się dla większości dynamicznych dyscyplin, w których potliwość jest kilkukrotnie wzmożona – przyklejenie się mokrego od potu t-shirtu do pleców i klatki piersiowej, nie jest najprzyjemniejszym uczuciem.

  Wełna natomiast może podrażniać skórę (oczywiście z wyjątkiem takich materiałów jak wełna Merino), więc również może stanowić duży problem u sportowców, którzy przecież cały czas są w ruchu!

  Tactel natomiast jest 3 razy bardziej wytrzymały od naturalnych dzianin, wysycha znacznie szybciej od klasycznej bawełny (producenci mówią nawet o 8-krotnie krótszym czasie schnięcia), a dodatkowo jest lekki i przewiewny.

  Brzmi to zbyt pięknie by było prawdziwe? Otóż zaawansowanie technologii produkcji odzieży, udostępnia klientom ogromne możliwości – a Tactel jest tego doskonałym przykładem.

  Dowiedz się więcej
 • 06/07/2018 0 Komentarze
  Jaka powinna być dzianina na legginsy?

  Wygoda podczas aktywności fizycznej to podstawa, ponieważ brak jakiegokolwiek dyskomfortu ruchowego, pozwala skupić się na technice wykonywanych ćwiczeń i intensywności – co przełoży się również na finalne wyniki. Legginsy są wykorzystywane niemal we wszystkich dyscyplinach sportowych, licząc od sportów siłowych i fitnessu, kończąc na kolarstwie, bieganiu i piłce nożnej. Dlaczego niektórzy amatorzy sportu je wykorzystują i czym powinna charakteryzować się dzianina? Przedstawimy wam kilka ciekawostek!

   

  Uważaj na prześwitujące dzianiny – krępujący problem sportowców

  Poprawny przysiad, który jest jednym z najbardziej krępujących ćwiczeń wśród kobiet, wymaga nie tylko poprawnej techniki, która jak się okazuje w czasie treningu, jest niezwykle skomplikowana – warto wyposażyć się w sportowe legginsy, których dzianina nie będzie prześwitywać, informując wszystkich użytkowników siłowni o tym, jaką dziś posiadamy bieliznę. Inną kategorią są sportowcy wydolnościowi, którzy dla producentów dzianin są jeszcze trudniejszą grupą docelową, ponieważ należy dodać do parametrów produktu m.in. takie właściwości jak:

  • odporność na tarcie,
  • elastyczność,
  • doskonałe odprowadzanie wilgoci,
  • wentylacja,
  • termoizolacja.

  W czasie biegu, organizm w celu ochłodzenia produkuje pot, który powinien zostać odprowadzony w szybkim tempie przez legginsy, by nie doszło do nadmiernego zagrzania. Uda również mogą obcierać się o siebie lub o siodełko, a prędkość poruszania nogami, może w szybkim tempie spowodować powstawanie uszkodzeń, więc warto by materiał był odporny na tego typu sytuacje.

  Dowiedz się więcej
 • 06/07/2018 0 Komentarze
  Dzianina dla fitnessu, czyli maksymalizowanie efektów

  Podnoszenie ciężarów, zajęcia pilatesu, dynamiczna jazda na rowerze i zumba – to wspaniała aktywność fizyczna, na którą znajdą czas nawet bardzo zabiegane osoby. Fitness dzieli się na wiele kategorii, z czego wszystkie wymagają odpowiedniego dopasowania stroju, dzianiny i akcesoriów. Chociaż wykorzystanie profesjonalnego stroju dla rekreacyjnego i amatorskiego treningu, wydaje się bezsensowne, to jest ono w stanie poprawić komfort, jakość i wyniki danego zawodnika. Warto więc rozważyć zakup takiego zestawu, który będzie spełniał wszystkie oczekiwania.

   

  Trening siłowy

  Nie tylko kobiety przychodzą na siłownię w leginsach – elastyczne spodnie są niemal wymagane przy takich ćwiczeniach jak martwy ciąg i przysiady, ponieważ w przypadku pierwszego ruchu, sztanga prowadzona jest wzdłuż linii kości piszczelowej i ud, więc w przypadku luźnych dresów, może ona zahaczać o spodnie, blokując tym samym ruch. W czasie przysiadu potrzebna jest elastyczna dzianina, która w czasie dolnej fazy, nie będzie ograniczać ruchu.

   

  Aktywność dynamiczna i rozciąganie

  Zumba, spinning i stretching itp. wymagają braku ograniczeń ruchowych i świetnego odprowadzania wilgoci od organizmu, więc producenci mają nie lada wyzwanie, by wykonać produkt nie prześwitujący, regulujący temperaturę i odprowadzający pot od ciała – jednak korzystając z połączeń materiałów syntetycznych z takimi produktami jak wełna Merino, można uzyskać naprawdę zaskakująco profesjonalny model spodni lub koszulki do dynamicznych treningów fitnessu.

  Dowiedz się więcej
 • 29/06/2018 0 Komentarze
  Kolarstwo – jedź komfortowo i szybciej

  Rekreacyjna jazda rowerem to wspaniały sposób na spędzanie wolnego czasu lub jako środek ekologicznego transportu. W przypadku zawodowych sportowców, oczekiwania względem sprzętu i ubioru są o wiele większe – nic dziwnego, że producenci dzianin dwoją się i troją, by spełnić oczekiwania najbardziej wymagających grup sportowców. Jaki wpływ ma odpowiednie dopasowanie stroju dla cyklistów? Czy odzież ma realny wpływ na ich wyniki? Postaw na odpowiedzialny wybór!

   

  Stwórz pełny zestaw!

  Jeśli mowa o pełnym wyposażeniu na trening rowerowy, należy pamiętać m.in. o takich elementach jak:

  • kask,
  • rękawiczki,
  • okulary,
  • spodenki,
  • koszulka,
  • buty,
  • bielizna.

  Z czego wszystkie elementy, powinny być dopasowane i dostosowane do konkretnego sportu! Jeśli jest to downhill, to dzianina, z której wykonane są spodnie i koszulka będzie zupełnie inna, niż w sytuacji, gdy wybór padnie na kolarstwo szosowe.


  Odprowadzanie potu i utrzymanie odpowiedniej temperatury ciała

  Dzianiny wykorzystywane w sporcie zawodowym, muszą charakteryzować się niezwykle silnymi właściwościami regulowania temperatury ciała rowerzysty – w przypadku wyścigu w warunkach zimowych, odzież powinna zatrzymać optymalną ilość ciepła, by nie doszło do wychłodzenia organizmu, natomiast podczas letnich temperatur, gdy potliwość jest na wzmożonym poziomie, warto by stale odprowadzała nadmiar wilgoci.

  Doskonałymi właściwościami charakteryzuje się wełna Merino, która stosowana jest w elementach profesjonalnej odzieży kolarskiej najwyższej jakości.

  Dowiedz się więcej
 • 29/06/2018 0 Komentarze
  Gdzie stosowana jest wełna Merino?

  Producenci dzianin muszą walczyć o klientów, ponieważ z każdym rokiem pojawiają się coraz bardziej zaawansowane technologie i rozwiązania problemów najbardziej wymagających grup docelowych – do których należą m.in. sportowcy.

  Wełna Merino jest jednym z najlepszych wynalazków w ostatnich latach, który zrobił ogromną furorę wśród osób aktywnych, poszukujących stroju, spełniającego największe wymagania. Gdzie jest ona stosowana i dlaczego uznawana jest za najlepszy materiał dzianiny dla sportowców?

  Wełna słynie z tego, że odzież wykonana z niej jest gruba, ciężka i podrażniająca skórę, czyli kompletnie przeciwieństwo hipoalergicznego materiału, pozyskanego z merynosów. Stosowana jest nie tylko w sporcie, ponieważ klienci coraz chętniej sięgają po produkty z tej linii. Do grupy odzieży z wełny merynosów, należą m.in.:

  • odzież sportowa,
  • ubrania hipoalergiczne,
  • wygodna i delikatna bielizna,
  • odzież termoizolacyjna,
  • stroje kąpielowe,

   

  Właściwości wełny Merino

  Materiał swoją wielofunkcyjność zawdzięcza włóknom, które z jednej strony są higroskopijne, natomiast drugi koniec jest hydrofobowy. Dzięki temu nie tylko chronią organizm przed wychłodzeniem w czasie zimna, ale zapewniają odprowadzenie i odparowanie wilgoci, chłodząc przegrzane ciało – uniwersalność to najważniejsza cecha tego produktu!

  Do pozytywnych aspektów, warto zaliczyć m.in.:

  • antybakteryjne właściwości,
  • łatwa w pielęgnacji,
  • trudnopalna,
  • wodoodporna,
  • przyjemna w dotyku i niepodrażniająca skóry.

  Dzięki niezwykle wytrzymałym organizmom merynosów, stają się one coraz popularniejsze. Rozwój branży wykorzystującej wełnę Merino, z roku na rok jest coraz większy.

  Dowiedz się więcej
 • 22/06/2018 0 Komentarze
  Dzianina dla pływaków – najtrudniejsze zadanie dla producentów

  Projektując strój pływacki dla profesjonalistów, producenci mają o wiele trudniejsze zadanie, niż wydaje się to nieświadomym użytkownikom. Należy wziąć pod uwagę dostępne dzianiny, najnowsze technologie i wytrzymałe szwy, które wytrzymają wielogodzinną walkę z wodą w czasie treningu.

  Należy wziąć również pod uwagę śliskość materiału, która pozwoli na opływowość. Materiał nie powinien również nasiąkać wodą, przez co stanie się ciężki i nieprzyjemny. To nie wszystko, czego warto spodziewać się po zaawansowanych strojach pływackich.

   

  Projektowanie i wybór odpowiedniej dzianiny

  Sam kształt kostiumu to nie wszystko, ponieważ materiał i szwy odgrywają istotniejszą rolę w wygodzie, komforcie i finalnym wykonaniu stroju. Naprężenie mechaniczne i wilgoć, mogą skutecznie zniszczyć kostium pływacki, a dodając do tego ozonowaną i chlorowaną wodę, dzianina musi być naprawdę zaawansowana technologicznie, by spełniała oczekiwania sportowców.

  Właściwości mechaniczne stroju to nie wszystko, ponieważ należy pamiętać, że ma on wielogodzinny kontakt z wodą w czasie treningów i jeśli nie będzie on odprowadzał wilgoci, to stworzy idealne warunki na rozwój bakterii i mikroorganizmów.

  Amatorzy również nie dbają tak o swoje stroje pływackie jak zawodowi sportowcy, często suszą je na słońcu, poddając promieniowaniu UV i dużym zmianom temperatur. Jaki reaguje dzianina na takie traktowanie? Niestety, zmienia swoją strukturę, tracąc większość swoich właściwości. O ile amatorzy nie zauważą tego po swoich wynikach, to osoby zaawansowane mogą spodziewać się pogorszenia czasu.

  Dowiedz się więcej
 • 17/06/2018 0 Komentarze
  Czym jest wełna Merino?

  Jeśli sportowcy są najbardziej wymagającą grupą odbiorców, w czasie poszukiwań odpowiednich produktów maksymalizujących swoje wyniki, nie ma nic dziwnego w tym, że producenci dzianin, muszą zaspokajać ich potrzeby. Wełna Merino jest jedną z nich, lecz z pewnością mało osób słyszało o takim materiale. Warto przybliżyć ten temat, by poszukiwania stroju sportowego były o wiele łatwiejsze i przebiegały sprawniej – w końcu zastosowanie dobrego materiału w produktach, to już połowa sukcesu satysfakcjonującego produktu.

   

  Czym jest wełna Merino?

  Jest to wełna pochodząca od najwytrzymalszych owiec, hodowanych w Australii i Nowej Zelandii – rodzaj zwany merynosami. Są one w stanie przeżyć zarówno w temperaturze -20 zimą, jak i +40 stopni w lato. Charakteryzuje się niezwykłą delikatnością, więc nie podrażnia skóry w czasie użytkowania – w przypadku osób aktywnych, jest to niezwykle istotna cecha, gdyż są oni narażeni na podrażnienia i otarcia po wielogodzinnych treningach.


  Gdzie można spotkać wełnę Merino?

  Zapewnia ona niezwykłą termoizolację i odprowadzanie wilgoci, więc świetnie sprawdzi się w czasie sportów wytrzymałościowych, gdzie organizm chłodzi się za pomocą potu.

  Wełna Merino jest coraz popularniejszym rodzajem dzianiny, w przypadku m.in. takich zastosowań jak:

  • koszykówka,
  • kolarstwo,
  • siatkówka,
  • piłka nożna i ręczna,
  • wspinaczka,
  • biegi.

  Sprawdzi się również w przypadku profesjonalnej odzieży fitnessowej, ponieważ zajęcia tego typu mogą podnosić temperaturę organizmu. Dokładając wysokiej jakości szwy, sportowcy otrzymują wytrzymały i niezawodny strój.

  Dowiedz się więcej
 • 05/06/2018 0 Komentarze
  Dzianina sportowa – istota jakości produktu

  Sportowcy szukają wszystkich możliwości maksymalizowania swoich efektów – nawet jeśli nie są one do końca zgodne z zasadami. Warto jednak przyjrzeć się temu, w jaki sposób mogą pomóc im sportowe gadżety, akcesoria i ubrania dobrej jakości, które zostały wykonane ze specjalnej dzianiny.

  Każda dyscyplina posiada odpowiednio dostosowany strój. Czy ktoś kiedyś zastanawiał się, czemu koszykarze mają tak luźne spodenki? Jaki wpływ ma dzianina stroju pływackiego na wyniki?

   

  Sporty kontaktowe – koszykówka, piłka nożna i ręczna

  Sporty zespołowo-kontaktowe, bywają naprawdę widowiskowe i można pokusić się nawet o stwierdzenie, że agresywne. Ilość i brutalność fauli w koszykówce lub piłce nożnej, często jest zaskakująca nawet dla kibiców. Producenci dzianin muszą spełniać oczekiwania sportowców, tworząc naprawdę wytrzymałe materiały i szwy, które poradzą sobie z takimi obciążeniami i tarciem w czasie upadków – w końcu nikt nie chce patrzeć, jak jego ulubiony zawodnik podnosi się z ziemi, posiadając porwany i zniszczony strój.

   

  Sporty wodne, czyli aerodynamiczność i opływowość

  Pływacy nie tylko wykorzystują siłę swoich mięśni do maksymalizowania wyników, muszą być oni również opływowi i aerodynamicznie, by woda stawiała im jak najmniejszy opór. Jest to jeden z najtrudniejszych sportów, który wymaga również dopasowania odpowiednich akcesoriów – warto zwrócić uwagę, że jednoczęściowe kostiumy kobiece, zakrywają większość obszaru ciała. Z roku na rok, technologia udostępnia coraz lepsze możliwości.

  Dowiedz się więcej
 • 22/02/2018 0 Komentarze
  Thermolite – najważniejsze informacje na temat dzianiny

  Obecnie na rynku można znaleźć masę ciekawych włókien, które wybierane są przez najpopularniejszych producentów odzieży sportowej. Dzianiny do fitnessu są tak zróżnicowane, że niemal każdy konsument jest w stanie znaleźć swojego faworyta, z którym najbardziej lubi trenować. Zadaniem dzianiny sportowej jest maksymalizacja wydajności organizmu zawodnika, więc warto wypróbować wiele opcji. Dziś chcemy przedstawić Thermolite, czyli tkaninę, której producentem jest koncern DuPont. Osoby śledzące branże powinny znać tę nazwę, ponieważ jest to lidere, jeśli chodzi o projektowanie i produkowanie zupełnie innowacyjnych oraz niespotykanych materiałów.

   

  Już nie tylko wełna Merino – Thermolite dla zawodowców

  Głównym źródłem sukcesu są wydrążone wewnątrz tkaniny kanaliki. Pusta struktura doskonale magazynuje ciepło (nawet gdy dzianina jest mokra) i wpływa na odprowadzenie wilgoci z organizmu. Naturalnie nie można zapomnieć o wentylacji, która pozwala oddychać skórze – jest to bardzo istotna cecha, gdy mowa o produkcji wyposażenia dla osób aktywnych fizycznie. Thermolite świetnie sprawdzi się przy sportowej odzieży na zimę, ponieważ magazynując ciepło i odprowadzając wilgoć, zapewnia izolację termiczną i ochronę przed ewentualnym wychłodzeniem organizmu. Jako ostatni punkt charakteryzujący tę tkaninę, należy podkreślić jej imponującą wytrzymałość i prostotę w utrzymaniu higieny. Producenci dzianin stale szukają sposobu, by zapewnić zawodnikom odzież maksymalizującą efekty. DuPont to jednak lider, który na swoim koncie posiada wiele niezawodnych konstrukcji, np. Coolmax.

  Dowiedz się więcej